Strona główna » Zdrowie » Jak lepiej spać? 6 wskazówek jak lepiej się wyspać

Jak lepiej spać? 6 wskazówek jak lepiej się wyspać

Zaniedbywanie snu ma negatywny wpływ na funkcjonowanie w ciągu dnia

Żyjemy w świecie, w którym sen rzadko jest celebrowany. Tymczasem jest on niezwykle ważny dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Jeśli masz problemy z zapewnieniem sobie spokojnego snu w nocy, nie martw się, nie jesteś sam! W dzisiejszym zabieganym życiu łatwo jest przeoczyć znaczenie tej niezbędnej czynności regenerującej. Jednak zaniedbywanie snu może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie w ciągu dnia. Co więcej, niewystarczającą ilość snu powiązano ze wszystkimi czynnikami, od zwiększonego ryzyka chorób serca i cukrzycy po obniżony nastrój i słabą koncentrację następnego dnia. Dlatego jeśli masz wrażenie, że brak snu zaczyna odbijać się na Twojej codziennej rutynie, czytaj dalej!

Sprawdź, czy dobrze sypiasz. Dowiedz się, dlaczego

Jak zapewne już wiesz, sen jest niezwykle ważną częścią Twojego dnia. Nie jest to też coś, o czym możesz po prostu zdecydować. Sen to proces, który zachodzi w ciągu kilku godzin, gdy jesteś nieświadomy. Oznacza to, że Twoje ciało znajduje się pod kontrolą mózgu, dlatego nie zdajesz sobie z tego sprawy. Jeśli chcesz poprawić jakość swojego snu, ważne jest, abyś sprawdził, czy śpisz dobrze. Pierwszym krokiem jest ustalenie, dlaczego nie jesteś w stanie zasnąć. Najczęstszą przyczyną braku wystarczającej ilości snu jest stres. Stres może być spowodowany wieloma czynnikami w życiu, od pracy po związki. Jeśli chcesz poprawić jakość swojego snu, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest obniżenie poziomu stresu. Można to zrobić na wiele sposobów, m.in. ćwicząc, stosując techniki relaksacyjne i zdrową dietę.

Wyrób sobie nawyk relaksowania się przed snem

Ćwiczenie technik relaksacyjnych przed snem może pomóc Ci szybciej zasnąć i dłużej utrzymać głęboki sen. Badania wykazały, że praktykowanie technik relaksacyjnych, takich jak ćwiczenia oddechowe i wizualizacja, może zwiększyć ilość snu nawet o 40%. Oznacza to, że rano poczujesz się bardziej wypoczęty, a w ciągu dnia będziesz mniej podatny na senność i brak koncentracji. Techniki relaksacyjne można stosować o każdej porze dnia, ale szczególnie pomocne jest ćwiczenie ich przed snem. Dlaczego? Specjaliści od snu uważają, że mózg jest najbardziej zrelaksowany, gdy ciało znajduje się w stanie spokojnego odprężenia. Oznacza to, że powinieneś unikać robienia czegokolwiek, co wywoła u Ciebie niepokój lub lęk przed czymś.

Ćwicz regularnie – rób to przed snem

Wiadomo, że spacery zwiększają ilość dobrego snu nawet o 30%. Oznacza to, że po przebudzeniu rano będziesz mieć więcej energii i mniej prawdopodobne, że w ciągu dnia będziesz czuć się zmęczony i zdekoncentrowany. Szczególnie pomocny jest spacer przed snem, ponieważ zwiększa on poziom endorfin w mózgu. Dzięki temu organizm łatwiej się odpręża i szybciej zasypia.

Weź ciepły prysznic lub kąpiel

Niespodziewanie kojąca kąpiel może być właśnie tym, czego potrzebujesz, by pomóc sobie zasnąć. A to dlatego, że ciepła woda rozluźnia mięśnie i pomaga pozbyć się stresu. Co więcej, prysznic może również pomóc Ci zasnąć, ponieważ zwiększa ilość endorfin w mózgu. Nie ma potrzeby picia dużej ilości wody, ponieważ wchodzenie i wychodzenie z wanny może stanowić wyzwanie. Zamiast tego możesz spróbować nalać sobie przed snem kilka szklanek ciepłej wody. Pomoże Ci to się zrelaksować i poczuć spokój.

Zjedz lekką i zdrową kolację

Zjedzenie zdrowego i lekkiego posiłku przed snem może pomóc Ci szybciej zasnąć, ponieważ zostanie on strawiony przez Twój organizm, co spowolni Twój metabolizm. Co więcej, jeśli stosowałeś ciężką lub niezdrową dietę, może to pomóc ci zasnąć dzięki rozluźnieniu żołądka, ponieważ będzie on trawił pokarm. Postaraj się, aby Twój posiłek zawierał mało tłuszczu i cukru. Pomoże Ci to zasnąć, ponieważ spowolni Twój metabolizm i zapewni uczucie spokoju.

By lepiej spać nie oglądaj telewizji tuż przed snem

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Oksfordzie wykazało, że niebieskie światło emitowane przez urządzenia takie jak smartfony i laptopy może zapobiegać uwalnianiu melatoniny, hormonu snu. Melatonina jest uwalniana po ekspozycji na niebieskie światło, więc jeśli chcesz zasnąć i utrzymać sen, unikaj korzystania z urządzeń elektronicznych przed pójściem do łóżka. Jeśli musisz korzystać z urządzenia, staraj się przyciemnić ekran tak bardzo, jak to możliwe, i trzymać go z dala od twarzy. Innym rozwiązaniem jest osłanianie oczu okularami, które blokują niebieskie światło i zapobiegają jego przenikaniu do oczu. Można także spróbować użyć aplikacji blokującej niebieskie światło.

Utrzymuj chłodną i ciemną sypialnię

W Twojej sypialni powinna panować temperatura, która nie jest ani zbyt ciepła, ani zbyt zimna. Powinna też być tak ciemna, jak to tylko możliwe. Te czynniki pomogą Ci zasnąć szybciej i pozostać w stanie snu na dłużej. Istnieją także specjalne pościele wykonane z materiałów hipoalergicznych, które skutecznie utrzymują chłód w sypialni.

Wnioski

Sen jest istotną częścią Twojego zdrowia i dobrego samopoczucia. Powinieneś spać co najmniej 7 godzin dziennie, jeśli chcesz czuć się wypoczęty i gotowy na cały dzień. Jeśli brakuje Ci snu, łatwo jest czuć się zmęczonym i zestresowanym. Ważne jest, aby sen stał się priorytetem i wprowadzić zmiany w codziennych nawykach, np. ograniczyć czas spędzany przed ekranem, regularnie ćwiczyć i zdrowo się odżywiać. Jeśli masz problemy z zapewnieniem sobie spokojnego snu, nie martw się, nie jesteś sam! W dzisiejszym zabieganym życiu łatwo jest zapomnieć o znaczeniu tej niezbędnej czynności regenerującej organizm. Co więcej, zaniedbywanie snu jest powiązane z różnymi czynnikami, od zwiększonego ryzyka chorób serca i cukrzycy po obniżony nastrój i słabą koncentrację następnego dnia.

Strona zawiera artykuły z dziedzin medycznych, jednak bez żadnej gwarancji, że którykolwiek z tych artykułów jest dokładny i zgodny z aktualną wiedzą. Nie ma absolutnie żadnej pewności, że jakiekolwiek informacje zawarte lub cytowane w artykule dotyczące spraw medycznych są prawdziwe, poprawne, dokładne i aktualne. Informacje tu zawarte nie mogą zastępować porady wykwalifikowanego eksperta (takiego jak lekarz, farmaceuta, lekarz dentysta, lekarz weterynarii, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, fizjoterapeuta). Autor nie może brać odpowiedzialności za wyniki i konsekwencje jakiejkolwiek próby wykorzystania informacji przedstawionych w tej witrynie.